Uzun Tatil Önerileri

Uzun Tatil Önerileri

İster uzun, ister kısa olsun, tatil yapmak herkes için çok keyif vericidir. Günlük streslerden uzaklaşmak için mümkünse uzak yerlere gitmek ve en az bir hafta tatil yapmak gerekir. İmkanı olanların bu süreyi iki haftaya çıkarmaları, hem yatıp dinlenmeli hem de kültürel bir organizasyon yapmaları tatil keyfini ikiye katlayacaktır.

Kısıtlı Bütçelerle Tatil Nasıl Yapılır?

Herkesin dönem dönem maddi sıkıntıları olabilir. Böyle dönemlerde genelde stres de çok olur ve dinlenme ihtiyacı ikiye katlanır. Hem bütçe sınırlı, hem de de tatil ihtiyacı daha çoksa en kolayı yakın akraba veya arkadaşların evinde bir süre dinlenmek olabilir. Bu samimiyette akraba veya arkadaşlık ilişkisi olan kişiler hem tatilden çok keyif alırlar, hem de çok düşük bir maliyetle hem dinlenmiş hem de eğlenmiş olurlar.

Kısıtlı bütçe ile bir başka tatil seçeneği ise kamp alanlarında, çadırlarda konaklayarak yapılır. Birçok tatil beldesinde, ormanlık alanlarda çadırlar için ayrılan alanlar vardır. Bu alanlarda diğer kamp yapan aileler veya kişilerle yeni arkadaşlıklar kurularak tatil yapmak büyük keyiftir. Her yıl yeni yerler de olabilir, aynı yere her yıl da gidilebilir. Birçok kamp tutkunu her yıl aynı yerde daha önce tanışmış ve birlikte tatil yaptığı kişilerle yeniden tatil yapmayı çok sever.

Yurt İçinde Otel Konaklamalı Uzun Tatil Seçenekleri Nelerdir?

Yurt içinde hem kültür hem de doğa turu imkanları çok fazladır. Kapadokya, İstanbul, Akdeniz, Ege, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, gibi birçok kültür turizmi güzergahı vardır. Bu güzergahlardan biri veya ikisini bir hafta gibi kısa bir sürede tamamlayarak ardından deniz kıyısında veya Karadeniz yaylalarında bir süre dinlenmek çok büyük keyiftir. Örneğin yaz aylarında Kapadokya ile başlayıp, Konya ile devam eden ve Antalya bölgesinde sona eren bir kültür turunu, Antalya’daki şık bir otelde bir haftalık bir deniz kıyısı tatili ile sonlandırmak çok büyük bir keyiftir. Kış aylarındaki bir Kapadokya turu ise Kayseri’de, Erciyes dağında yapılacak bir kar tatili ile sonuçlandırılabilir.

Yurt Dışında Kültür Ve Dinlence Turu İçin En Yakın Seçenek Nedir?

Yunanistan ve İtalya dünyadaki tüm gezginler tarafından çok beğenilen tatil güzergahları arasında yer alırlar. Yunanistan, milattan öncesine dayanan büyük bir uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Tek tanrılı dinler öncesine dayanan bu uygarlık döneminde birçok filozof da bu topraklarda yaşamıştır. Atina ve çevresi bu büyük uygarlığın merkezi olmuştur. Dolayısıyla Yunanistan topraklarında yapılacak birkaç günlük bir kültür turunu, Yunan adalarında bir yaz tatili ile taçlandırmak çok iyi bir seçenektir.

Bu seçeneğin yanı sıra İtalya da kültür turuna iyi bir alternatif olabilir. Kış aylarında bir haftalık Roma, Floransa, Venedik turu ile birlikte Kuzey İtalya’da bir kayak tatili de yapılabilir. 10 gün veya 2 haftalık bu tatile başlamak için İstanbul’dan Roma’ya yaklaşık 2 saatlik bir uçak yolculuğuyla ulaşmak mümkündür. Venedik bitişli olan bu kültür turunun ardından birkaç saatlik karayolu seyahati ile Alp Dağları’nın İtalya sınırındaki kasabalarında bir kayak tatili yapılabilir, ardından da Torino veya Milano’dan kalkan bir uçakla sadece 2,5 saatlik bir yolculuk yaparak İstanbul’a geri dönülebilir.