Türkiyedeki Sanayi Kuruluşları Nelerdir?

Bu Sayfada: Sanayi kuruluşları, sanayi sektörü, dokuma, deri ve tekstil sanayi sitesi, gıda sanayisi, makine sanayisi, kimya sanayisi hakkında sizleri bilgilendiriyoruz.

Türkiye’nin gelişimi açısından lazım olan birçok sanayi kuruluşu vardır. Sanayi kuruluşları milli gelirin ve ülkenin refahı açısından büyük bir öneme sahiptir. Her alanda ayrı ayrı öneme sahip bu sanayi kuruluşları yaptıkları üretimle gerek talebi karşılamak da gerekse yurt dışına ihracat yaparak ülke ekonomisine katkıda bulunur. Şimdi sanayi kuruluşlarına bakalım.

Türkiye’deki başlıca sanayi kuruluşları

            – Dokuma, deri ve tekstil sanayisi: Türkiye’de en fazla gelişmiş olan sanayi kuruluşları arasındadır. Üretilen çoğu ürün yurt dışına ihraç edilir. Pamuklu dokuma olarak, Ege bölgesinde İzmir, Aydın, Nazili taraflarında üretirken Marmara bölgesinde ise Bursa, Gemlik ve İstanbul taraflarında fabrikaları mevcuttur. Bunu takip eden yünlü dokuma, halıcılık ve deri işleme de yapılır.

            – Gıda sanayisi: Ham maddesi hayvansal ve tarım ürünlerine dayanmaktadır. Sanayi kolların arasında ikinci sırada yer almaktadır. Daha çok tarım ürünlerinin yoğun olduğu yerlerde sanayi kuruluşları yakınlık göstermiştir. Örneğin; şeker fabrikaları yetiştirilen ürünlerin yakının da kurulmuştur. Karadeniz haricinde her yerde şeker fabrikası vardır.  Konserve ve salça içinse Akdeniz, Marmara ve Ege bölgelerimizde fabrikalar ham maddeye yakın şekilde kurulmuştur.

            – Makine sanayisi: Daha çok gelişmiş illerimizde kurulmuştur. İstanbul, Bursa, Adapazarı, Adana, Ankara gibi illerde otobüs ve kamyon fabrikaları kurulmuştur. Adapazarı ve Eskişehir’de vagon ve lokomotif fabrikaları bulunmaktadır.

            – Kimya sanayisi: Genellikle ilaç, elektrik üretimi, gübre ve lastik için kurulmuş sanayi fabrikalar vardır.

            – Maden sanayisi: Bakır işleme fabrikaları Artvin ve Samsun’da kurulmuştur. Alüminyum ise sadece Konya’nın Seydişehir ilçesinde kurulmuş ve demir çelik fabrikaları ise Sivas, İzmir, İskenderun ve Karabük illerimizde kurulmuştur.

            – Orman ürünleri sanayisi: Türkiye’de orman denildiği zaman akla ilk gelen yer ise Karadeniz bölgesidir. Kağıt ve mobilya üretiminde büyük katkı sağlarken yine de kağıt ihtiyacını dış ülkelerden ithal etmekteyiz. İzmit, Zonguldak, Balıkesir, Muğla, Afyon illerinde kağıt fabrikası bulunmaktadır. Mobilya sanayisi ise, Ankara, Bursa, İzmir, Kayseri ve Adapazarı’nda fabrika kurulmuştur.