Tiyatroya Gitmek İçin 10 Neden

Tiyatroya Gitmek İçin 10 Neden

Günümüzde her insan genel kültürünü geliştirmek için pek çok şey yapıyor. Genel kültür söz konusu olan insanının kendini geliştirebileceği pek çok alan var. Yıllardır genel kültür denilince akla gelen ilk şeylerden biri ise tiyatrolardır.

Tiyatro Topluma Yön Verir

Tiyatro, oyuncuların bir sahnede seyirciler önünde sergilemesi için hazırlanmış gösterilerdir. Tiyatro, ilk insan topluluklarıyla birlikte ortaya çıkmıştır. Tiyatro toplumsal mesajları sanat ile iletirken, toplumu ortak komplekslerinden arındırır, onlara gerçek düşünce özgürlüğünü sağlar. Gelişen dünya ile tiyatrolar unutulmaya başlansa da hala tiyatrodan vazgeçemeyenler var.

Tiyatro Canlıdır

– Görülenler canlıdır, gerçektir ve özeldir. Doğal, samimi, sıcak ve gerçek bir ortamdır. Tiyatro özel hissettirir. Çünkü o an orada bulunan bir kısım insana özel olarak yapılır. Sadece orada olanların şahit olabileceği anlar vardır.
– Tiyatro sahnesinde eğitimli tiyatro oyuncuları vardır. İzlerken bunun farkını ve kalitesini hissedersiniz.
– Sonunu bilemezsiniz hatta kimse bilmez. Hiç beklenmedik bir son olabilir, o an değişebilir. Bu da merak duygusunu canlı tutarak, odaklanmayı sağlar.
– Tiyatroya seyirci de dahil olabilir. Hatta oyunun gidişatını değiştirme ihtimali bile olabilir.
– Tiyatro, estetik algılama yeteneğini geliştirir.
– Dram, komedi ya da gerilim… Duygularda yalan yoktur, gerçektir. İliklere kadar hissedilir.
– Toplumu bilinçlendirir, sorunların derinine iner ve nesnel gözle bakmayı sağlar. Sorunlar üzerinde düşünmeyi ve yargılamayı öğretir.
– Tiyatro kültür meselesidir. İzlemeye gelen insanlar da kültürlüdür. Hoş kültür sohbetleri söz konusudur. Toplumun kültür birikimine destek olur.
– Hatalar, komik kazalar, unutulan replikler saklanmaz, o sahne tekrarlanmaz. İyisi de görülür, kötüsü de… Toplum duyarlılığına destek olur.
– Hayran olduğunuz tiyatro oyuncusu karşınızda canlı duruyordur. Çıkışta imza almak hatta fotoğraf çekilmek, sohbet etmek bile mümkündür.