Tetanos Nedir?

TETANOS NEDİR?

Tetanos, yaralara karışan “klostridium tetani” isimli bakterinin oluşturduğu zehrin yaradan vücuda girmesiyle oluşan ve çoğunlukla öldürücü enfeksiyon oluşumuna sebep olan hastalıktır.

Zehrin etkisiyle oluşan kasılmalar ile vücudun sertleşmesi hastalığın karakteristik bir özelliğidir. Hastalığı oluşturan bakteri toprakta, kimi insan ve hayvanların bağırsak ile dışkılarında bulunur. Hemen hemen her şekil yaralanma sonrasında bakteri yaraya geçebilir ve hastalığa sebep olabilir. Bu sebeple yaralanmalarda çok temkinli olmak ve önlemini en kısa zamanda almak sağlık açısından önemlidir.

Türkiye’de çocuklarda daha çok görülür. Köy gibi kırsal bölgelerde daha çok evde yapılan doğumlarda ebe görevini gören bilgisiz ve niteliksiz insanlar, doğumdan sonra bebeğin göbek kordonunun jilet veya başka kesici aletler ile mikroplardan temizlemeden keserler. Bu kesici aletlerde tetanos mikrobu bulunuyorsa, kordon yardımıyla bebeğe kadar ulaşıp onu hasta edebilir ve hastalanan bebek de birkaç gün içerisinde ölür. Bunların dışında bir başka bulaşma yöntemi de çeşitli yanıklar, bıçak ya da diken batmasıyla oluşan yaralanmalar, kirli iğneler, kaza ya da çeşitli sebeplerle meydana gelen kanamalar sonucunda da tetanos mikrobu bulaşabilir.

TETANOS BELİRTİLERİ

Tetanos hastalığı kendini hastalığa sebep olan bakterinin vücuda yönelmesinden sonraki 3 gün ile 3 hafta aralığındaki zaman dilinde kendini belli eder. Genel olarak tetanos belirtilerin oluşma süresi 14 gündür. Bu zaman bakterinin vücuda girdiği bölge, yaranın şekli, bakteri üretimi ve bakterinin merkezi sinir sistemine ulaşma zamanının uzunluğuna  bağlı olarak değişiklik gösterir. Özellikle kuluçka süresi bir haftadan az ise durum çok ciddidir. Bakterinin vücuda girdiği bölge çoğu durumda bellidir. Bazı durumlarda yaralanma ya da hastalık belirtisi bulunmaz. Bu kişilerde sporların bundan önceki yaralanmalarla vücuda alındığı ve minör travmalarla ortaya çıktıkları düşünülmektedir. Tetanos çoğunlukla pek çok hastada çene kaslarında orta şiddette gerilmelerle oluşmaya başlar. Kasılma esnasında çeneyi yöneten kaslar sertleşir ve çene bunun sonucunda kilitlenir. Ayrıca göğüs, boyun, sırt ve karın kaslarında da gerilmeler görülebilir. Kasılmalar solunumla ilgili yapıları etkilediğinde ortaya solunumla alakalı sıkıntılar ve rahatsızlıklar çıkar.

TETANOS TEDAVİSİ

Tetanos tanısı verilen hastada asla evde ya da polikliniklerde ayaküstü tedavi edilecek bir rahatsızlık değildir. Tetanos tedavisi uygulanacak hastaya hastanede ve yoğun bakım ünitelerinde belirtilere göre tedavi yapılır. Tedavi döneminde hasta çok kısa sürede iyileşir ya da çok kısa sürede ölür. Tetanostan korunmak amacıyla çocukların ve 20 yaşından büyük her insanın 5 yılda bir tetanos ve difteri aşısı yapması çok önemlidir.