Spor Yaparken İlaç Kullanmalı Mı?

Spor Yaparken İlaç Kullanmalı Mı?

Her şeyden önce bilinmesi gereken “spor yaparken kullanılan ilaç” ibaresinin gerçekte iki farklı karşılığı olduğudur. Bunlardan birisi dopingler ve steroidler, diğeri ise kullanılmasında hiçbir sakınca olmayan beslenme destekli ilaçlardır.

İlaç Olarak Doping Kullanımı

Dopingler kişilerin fiziksel verimini doğal olmayan yollarla artırma görevini üstlenirler. Spor biliminde ilaç kelimesinin tam karşılığı olarak dopingler gösterilebilir. Bunun sebebi ise dopinglerin doğada doğal olarak bulunmaması ve tamamen bitkilerin kombinasyonuyla üretiliyor olmasıdır.

Beslenme Destekleri İlaç Kabul Edilir Mi?

Beslenme destekleri spor yapan kişiler için ilaç kabul edilmezler. Bu doğru bir kanıdır. Sebebi ise sporcuların yeterli ve dengeli beslenebilmek için beslenme desteklerine ihtiyaç duyuyor olmasıdır. Beslenme destekleri toz, sıvı ve hap şeklinde satılır. En çok tercih edilen ve çeşit olarak en çok bulunan ek besin haplardır. Yalnız hap şeklinde bulunan doping ve steroidler de vardır ki bunlarla ek besinler kesinlikle birbirinden iyi ayırt edilmelidir.

Spor Yaparken Kullanılan İlaçlar Zararlı Mı?

Spor yaparken kullanılan dopingler, steroidler ve protein tozları uzmanlar insan sağlığı açısından oldukça zararlı bir yapıya sahiptir. Uzmanlar kalp ve böbrek sorunları, ayrıca beyinde tümör oluşumu gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olan ilaçlardan sporcuların uzak durmasını önermektedir. Sporcuların mutlaka bir doktor kontrolü altında bu ilaçları kullanmaları tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi ilaçlar içerisinde bulunan katkı maddelerinin vücutta ne gibi değişikliklere yol açacağının önceden bilinip oluşacak ciddi bir durumda önceden müdahale edilebilmesidir. Ayrıca vücut geliştirme amaçlı kullanılan bu ilaçlar kontrolsüz biçimde kullanıldığı zaman çeşitli böbrek hastalıkları başta olmak üzere kalp krizi riskini de beraberinde getirmektedir.

Bu ilaçları sadece eczanelerden almaya özen gösterin ve ilaçları kullanmadan önce kullanım talimatlarını okuyun. Ayrıca ilaçların kullanımı sırasında doktorunuza sürekli olarak danışın