Sosyal Paylaşımlar Sohbet Ortamlarını Etkiler Mi?

Sosyal Paylaşımlar Sohbet Ortamlarını Etkiler Mi?

2000’li yıllardan sonra hayatımızın her alanında yer alan ve bizleri yavaş yavaş etkisi altına almaya başlayan internet hayatımızı kolaylaştırmanın yanında insanların sürekli bir birleri ile bağlantıda olmalarına ve sosyalleşmelerine de imkân tanımaktadır.

Son zamanlarda sayıları gittikçe artan insanların bir birleri ile sanal âlemde bir birleri ile etkileşim halinde oldukları sosyal paylaşım platformları sayesinde insanlar uzun süredir görüşemedikleri  yakınları ile haberleşme imkânı bulabiliyorlar. Uzaklarda olan yakınlarının sadece sesini duymakla yetinmek yerine birbirlerinin fotoğraflarını görebiliyor hatta bir zamanlar Pokemon’da olduğu gibi görüntülü bile konuşabiliyorlar gerçi şuanda anlık malzeme gönderemesek te ileride bu da olabilir.

Sosyal paylaşım platformların sayılarının günden güne artması kullanımının iyice yaygınlaşması hatta nerdeyse internetsiz yaşayamayacağını iddia eden nesillerin çoğalması internete giremeyince depresyonlara girenlerin sayısının artması ister istemez insanın aklına sosyal paylaşımlar sohbet ortamlarını etkiler mi? Sorusunu getiriyor.

Sosyal paylaşım platformlarının insanları sosyalleştirdiği birçok yeni arkadaşlıklar kurulduğu olduğu kadar birçok yuvanın da yıkılmasına sebep olmaktadır. Artık aynı ev içerisinde yaşayanların bile bir birleri ile sosyal paylaşım sitelerinden bağlantı kurmaları sosyal paylaşım sitelerinin hayatımıza kattığı olumsuzlukları ortaya çıkarmaktadır.

Önceden bir kafeye girdiğimizde oturanların hepsi bir birleriyle sohbet eder seslerinden dolayı kafede konuşanlar bağırarak konuşmak zorunda kalırdı. Şimdiler de ise bir kafeye girince menüden önce Wi-Fi şifresini istiyor daha sonradan menüyü alıp siparişimizi veriyoruz. Hatta bazı mekânlarda menüler bile masanın üzerinde tablet şeklinde olduğunu düşünürsek nerdeyse tüm hayatımız sosyal olmayan sosyal ağlarla örülmüş. Artık iki insan bir araya gelince sohbet etmek yerine hepsinin kendi kendilerini sosyal paylaşım platformlarına vurduğu için sohbet ortamları oluşmadan bitiyor. Tüm bunları düşününce “Sosyal paylaşımlar sohbet ortamlarını etkiler mi?” sorusunun cevabı da evet etkiler oluyor.