Sohbet Ağlarındaki Etkileşim Nasıldır?

Son yılların en çok kullanılan internet sitelerinin başında sosyal ağlar gelmektedir. İletişim araçları olmanın dışında bilgi, oyun, fotoğraf paylaşımı, video paylaşımı gibi tercihlerin olması teknolojinin bize kazandırdığı yenilikler arasındadır. Sohbet etmek için mesaj kutuları dışında çeşitli sosyal ağlarda fotoğraflar altlarında, kendi profil sayfalarında, yorumlarla iletişim halinde olmak mümkündür.

İnternet aracılığı ile olan iletişim araçlarında sohbet ortamı yanlış anlaşılmalara yol açabilir derecededir. Çünkü insanoğlu mimikler ile ve vücut dilimizi kullanarak bir şeyler anlatmaktan hoşlanırız ve de farkında olamayarak yaparız. Bazen söylediklerimiz söyleme tarzımızdan ve vücut dilimizden, mimiklerimizden farklı şekilde anlaşılabiliyor. Fakat bu durum sosyal iletişim sitelerinde veya uygulamalarında öyle değil. Yazıya dökülen sohbetlerimizde aslında hissettiklerimizi aktarmak çokta mümkün olmayabiliyor.

Örneğin; mutsuzken birisi size nasılsın diye sorduğu zaman iyiyim diyerek geçiştiriyoruz karşımızdaki kişi bizim suratımızda ki ifadeyi görmediği için bizim söylediğimize inanarak konuşmaya devam eder. Bu yüzden de emojiler kullanma gereğinde bulunuruz. Ruh halimizi aktaracağımız ifadeler kullanarak karşımızdaki kişiye kendimizi anlatmaya çalışırız. Bu yüzden sosyal ağlardaki sohbet etkileşimini bir yandan olumsuz bulmaktayım.

Şu da var ki sosyal ağlarla birlikte insanlar çevresinde olup biteni daha kolay öğrenmeye başladılar. Uzakta olan arkadaşlar, akrabalar daha yakın olmaya başladılar. Paylaşılmış olan bir fotoğrafla birlikte sizden kilometrelerce uzaktaki akrabalarınızdan haberdar olma fırsatını bulmuş olduk. Altına yazdığımız yorumlar ile sohbetlerimiz gelişti. Daha sonrasında mesaj özelliğini kullanarak sohbet etme, detaylı konuşma imkanımız oldu ve böylelikle karşımızdaki kişilerin hayatlarında neler olup bittiğini çok daha kolay şekilde öğrenir olduk.

Sonuç olarak sohbet ağlarındaki sohbet etkileşimi nasıldır? sorusunun cevabı bazen çok yararlı olup kolaylık  sağlarken bazı durumlarda bizleri birbirimizden uzaklaştırmaya başlamış oldu. Sohbet ederken yabancı birisiyle konuşurken onu çok net tanımadığınız için yanlış anlaşılmalardan dolayı kavga çıkacak seviyelere gelebiliyor. Bizlerden uzakta olan kişiler için sohbetlerimiz tabi ki de çok büyük bir avantajla birlikte fayda da sağlamaktadır.