Neden Okumalıyız?

Neden Okumalıyız?

Okumak kimi zaman zorunlu kimi zaman zevkle yaptığımız bir aktivitedir. Ders kitapları, makaleler, notlar ve raporlar zorunluluktan da okunabilen şeyler fakat bunu bir alışkanlık edinip sürekli okumak güzel bir uğraş.

Kitap okuma oranı olarak dünya üzerinde en fazla kitap okuyan ülke Fransa, yüzde 21‘lik oranı İngiltere’yle paylaşıyor. Japonya, Amerika ve İspanya şeklinde devam eden listede Türkiye 86. Sırada yer alıyor.

Türkiye’de kitap okumak toplumun ihtiyaç listesinin 235. sırasında yer alıyor. 2016 yılında bu bilgiyi paylaşan TÜİK, (Türkiye İstatistik Kurumu) insanların ortalama olarak televizyon başında 6 saat, internette 3 saat ve kitap okumak için de 1 saatlerini ayırdıklarını ortaya koydu.

Bu oran nasıl artırılabilir?

En etkin yol olarak çocuklara kazandırılabilecek alışkanlıklardan geçiyor. Çünkü kitap okumayı sadece zorunluluk olarak gören bireyler için bunu keyifli bir hale getirmek çocuklarda olduğu kadar kolay olmayabiliyor. Toplumda daha bilinçli, daha duyarlı, empati yeteneği gelişmiş, eleştirel ve özgür düşünce yapısına sahip bireyler yetiştirmenin başlıca kuralı kitap okuma alışkanlığının çocukluktan itibaren aşılanmasıyla bağlantılı.

Başlangıçta sizin de zaman ayırıp onlara eşlik edeceğiniz, eğlenceli masal saatleri ve renkli okuma kitaplarıyla eğer çocuklar bunu görev veyahut ödev gibi değil de keyifle gerçekleştirirse o zaman ileride bunu gerçekten benimseyebilir.

Çocuklar için adeta bir rol model olan ebeveynlerin, evin ortak bölümlerinde kitap okuduğunu görmek de çocuğu teşvik edebilecek bir diğer unsur. Erken çağda kitapla tanışan bireylerin daha analitik düşünme yeteneğine sahip olacağı gibi, genel kültür olarak da, kelime hazneleri ve hayal güçleri genişleyecektir.

Bu alışkanlık sonradan edinilemez mi?

Çocuklara nazaran daha zor da olsa kazınılması mümkün. Öncelikle ilgi alanlarınıza uygun türde kitap ve dergiler tercih edilerek, yanınızda taşıyacağınız bir kitap, yolculukta ya da bir bankta otururken size eşlik edebilir. Okuma tarzınızı bulana kadar birçok türde kitap deneyimlemelisiniz. Size ilgi çekici gelmeyen kitapla zaman harcayıp soğumak yerine başka bir yazar ya da tarz tercih edebilirsiniz. Kitap ekleri ve dergilerden yararlanarak kitapların kısaca konularını inceleyerek hoşlandığınız bir tanesini satın almalısınız.

Kitap okuma alışkanlığını edindikten sonra kendinizdeki fark edilir bir değişimi ve çevrenizdeki insanların tepkisini fark edebilirsiniz.