İyi Bir Terapist Nasıl Olmalı

Terapist nedir? 

Terapi, kişilerdeki psikolojik hastalıkları, davranış bozukluklarını, negatif düşünceleri ve psikosomatik yakınmaları azaltmayı ve yok etmeyi amaçlar. Bu terapiyi veren kişilere ise terapist adı verilir.

Terapist nasıl olunur? 

Türkiye de terapist olmak için 4 yıllık lisans eğitiminden sonra klinik veya uygulamalı psikoloji alanında yüksek lisans eğitimi veren üniversitelerin dışındaki tüm kurumlar ya da şirketler de kurulan özel eğitim merkezleridir.

Terapist seçiminde dikkat edilmesi gerekenler; 

Terapist seçiminde en çok dikkat edilmesi gerekenlerden biri öz güveni yüksek terapistler tercih edilmeye dikkat edilmelidir. Kişilerin öz güveni yüksek olan terapistler ile görüşmesi kişiye daha fayda sağlamaktadır. Öz güveni düşük olan terapistler işinde başarılı olamaz. Kişilik çatışması yaşar, hastasına yardım edemez. Bu konu ile ilgili yapılan birçok araştırma bulunur. Terapistlerin sahip olması gereken nitelikler arasında yeterince mesleki bilgiye sahip olmak, danışma becerilerinin olması ve danışmanın kişilik özelliklerinin iyi olması yer almaktadır. Terapistlerin yaşamındaki bazı sorunları kişilik özelliklerine sahip olunmadığından kaynaklanabilir.

Bir terapist, gerçekleştirmek istediği bir konuda sabırlı olmuyor ise kararlı değil ise problem yaşayabilir. Terapistin niteliği de mesleki bilgileri kadar önemlidir. İyi bir terapist iyi bir okuyucu olmalı ve okuduğunu değerlendirebilmelidir. Kendini iyi tanımalı ve öz eleştiriye sahip olmalıdır. Eleştiriye açık olmalıdır. Karşısındaki kişiyi dinlemesini bilmelidir. Espriye açık olmalıdır. Konuşma becerilerini sürekli olarak geliştirebilmelidir. Giyimine gerekli özeni göstermelidir. Sürekli olarak araştırmalar yapmalı, araştırmayı sevmelidir. Terapistler, planlı ve programlı olmalı, değişime açık olmalı ve yeni şeyler denemekten korkmamalı, zevk almalıdır. Alçak gönüllü olmalı ve mesleğinde kendine güvenmelidir. Çalıştığı kurumdaki çalışanlar ile seviyeli olmalıdır. Beslenme alışkanlığına sahip olmalı ve sağlığına dikkat etmelidir. Güler yüzlü olmaya dikkat edilmelidir. Bilimsel düşüncelere sahip olmalıdır. Problemler ile karşılaştığı zamanlarda problem çözebilme motivasyonuna sahip olmalıdır. Zaman zaman mesleğinde zorluk yaşayabilir. Fakat bu konuda tükenmişliğe kapılmadan önce bu durumu fark ederek önlemler almaya çalışmalıdır. Terapistlerde en önemli olan özellik konuda eğitim almış olmasıdır. Örneğin, panik atak sorunu yaşayan birisi için panik atak konusunda eğitim almış ve deneyimi olan kişilerde terapi görmek daha etkili olur.

Genel kültür açısından da iyi bir terapistin nasıl olması gerektiği bilinmelidir. İyi bir terapiste başvurmak için terapist hakkında yeterince araştırma yapılmalı ve mümkün ise kendisi ile ön görüşme yapılabilir. Ayrıca anlayışlı bir terapist seçmek de oldukça önemlidir. Eğer terapist anlayışlı değil ise mutlaka değiştirilmelidir.