İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik maaşı son zamanlarda çeşitli mağduriyetlerin giderilmesi için kanun çerçevesi içinde belirlenen ve belli süre ödenen maaştır. Almaya hak kazanan her birey hayatı boyunca bu maaştan yalnızca 1 kez faydalanabilmektedir. İşsizlik maaşı önceden sigortalı bir işte çalışıp ayrılmak zorunda kalan herkesin belli bir zaman temel ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Bu ödenek İŞKUR tarafından işsizlik fonu aracılığıyla verilmektedir. Sistemde bireyin son 4 ayda kazandığı brüt kazanca bakılmaktadır. Hesaplama ise 4 aylık brüt maaşın ortalamasının yüzde 40’ı alınarak hesaplanmaktadır. Maaş verme süresi 6,8 veya 10 aydır. İşsizlik maaşı insanlara yeni iş bulana kadar önemli finans kaynağı olabilmektedir. İşsizlik maaşı yasası ve şartları 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanunu’nda ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Bu yasa torba yasa çerçevesinde kabul edilmiştir.

Peki, işsizlik maaşı almak için gerekli şartlar nelerdir?

Bu maaşı almak için bazı şartlar yerine getirilmiş olmalıdır, bunlar:

-Kişinin kendi isteği dışında sigortalı çalıştığı işini kaybetmiş olması gereklidir (iflas veya işten kovulma gibi).
-Başvuru yapmadan 120 gün önce prim ödenerek sürekli çalışmış olmak kaydıyla son 3 yıl içinde azami 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak gereklidir.
Kanunda bu şartlar daha ayrıntılı anlatılmaktadır.

İşsizlik maaşı nasıl alınır, işte cevap:

Üst başlıkta yazan şartlar sağlandığı takdirde iş sözleşmesi feshinden sonraki 30 gün içerisinde işsizlik maaşı başvurusu yapılmalıdır. Ayrıca İŞKUR’dan iş yerinizden çıkarıldığına dair belge almalısınız. İŞKUR’dan işsizlik maaşı başvurusu yapılabilir. İŞKUR’ un internet sitesinden ve e-Devlet üzerinden de başvuru yapılabilir. 30 gün içerisinde başvuru yapılmadığı takdirde, başvuru geçersiz sayılır. Bu maaşı almak isteyen insanların bilinçli davranıp bu uygulamadan yararlanmaları kendileri için çok faydalı olmaktadır.