Hindistan Cevizinin Sağlığa Faydaları

Hindistan cevizi, sağlık açısından oldukça çok faydaya sahip olan doğal besinlerdendir.
Asırlardır Hint evlerinde alternatif tedavi olarak kullanılmıştır.Hindistan cevizi %60 oranında lif içeriğine sahiptir. Lif oranı vücutta glikoz salgısını yavaşlatır. Besinleri enerjiye dönüştürerek hücreler de kullanılmasını sağlar. Böylece şeker hastalığına yakalanma riski azalır.

Kan şekeri yükseldiği zaman kişi de şeker hastalığına sebep olur. Hindistan cevizi kandaki şeker miktarını düşürür. Şeker hastalığı riski olan ve şeker hastası olan kişiler Hindistan cevizini düzenli olarak tükettiği zaman kan şekerlerini dengelerler. Lif içeriği bakımından zengin olmasından dolayı kolayca sindirilebilir. Böylece bağırsak sorunlarını azaltır.

Yaşlanma etkisini azaltma özelliğine de sahiptir. Anti kanserojen etkisi vardır. Bu yüzden düzenli olarak tüketildiği zaman cildin yaşlanmasını yavaşlatır. Vücutta kanserli hücre oluşmasını azaltır. Antioksidanlar bakımından zengindir. Anti viral, anti fungal, anti bakteriyel ve anti parazitiktir. Hindistan cevizi suyu ya da yağı tüketildiği zaman enfeksiyonları yok edebilir. Astım, bronşit gibi hastalıklarına da iyi gelir. Vücudun direncini arttırır ve bağışıklığı güçlendirir.

Hindistan cevizinin diğer bir faydası ise göbek bölgesinde birikmiş olan yağları eritebilir. Düzenli olarak tüketildiği zaman yağın depolanmasını engeller veya birikmiş olan yağların daha hızlı erimesini sağlar. Hindistan cevizi yağların daha yakılmasını sağlayarak, enerjiye dönüştürür. Açlık hissini bastırarak iştahın azalmasını sağlar. Kronik yorgunluk, bitkinlik ve halsizliği yok eder.

Epilepsi hastalığının tedavisinde de etkisi vardır. Epilepsi hastalığında ketojenik diyet uygulanmaktadır. Bu yüzden epilepsi hastaları hem ketojenik diyet yapıp hem de ihtiyaç duydukları besinleri tam olarak alabilmesi için düzenli olarak Hindistan cevizi tüketebilir. Epilepsi nöbetlerinin şiddetini de azaltır.

Kanserli hücre oluşmasını azaltan etkiye de sahiptir. Uzun süre tok kalmayı sağlayabilen etkisi ve zengin besin içeriğine sahiptir. Kan yapımını destekler. İçerdiği laurik asit sayesinde anne sütüne yakın özelliğe sahiptir.

Hindistan cevizi aynı zamanda kişileri idrar yolu enfeksiyonundan korur. Doğal bir diüretik olarak bilinir. Üre oluşumunu engelleyerek idrarın daha kolay ve hızlı akmasını sağlar. Doymuş yağlar bakımından zengin olduğu için kolesterolü dengeler.

Hindistan cevizi, hamilelik döneminde de oldukça faydalıdır. Hem hamileliğin daha sağlıklı ilerlemesini hem de bebeğin gelişmesini sağlar.