Gönül Sohbeti Ne Demektir?

Gönül Sohbeti Nedir, Ne Demektir?
Dostça ve yarence karşılıklı görüşmeye, konuşmaya dertleşmeye denir.
Görüşmede bir ortak olma ya da katılma bir birliktelik söz konusudur.
Konuşmada birbirini tamamlayabilmek, aynı görmek, ayna olmak vardır.
Her konuşma, görüşme sayılmaz çünkü normal günlük konuma dilinde, çene çalmak, vakit öldürmek, zaman geçirmek diye adlandırılan konuları genellikle dedikodu konuşmalara gönül sohbeti denmez. Muhabbette  bir ciddiyet ve efendilik, olgunluk söz konusudur. Sohbetin bir adabı vardır. Zaten insanlar belli bir kıvama gelmeden bu sohbeti edemezler. Belli bir olgunluk gerektirir, saygı sevgi çerçevesi gerektirir. Düşüncelere saygı, tolerans duymayı gerektirir, değer gerektirir.Gönül sohbeti kalbinizin iç rahatlığıdır, ferahlık hissetmesidir. Edilen sohbetten sonra hayata içi sevgi, saygı dolu, ışık dolu olarak en baştan başlamasıdır. Günlük yaşamın getirdiği stresler, sıkıntılar, boğuntular, bun almışlıklar bizi duygusuz, umursamaz, kaba saba bir hale getirir.
Gönül sohbeti bizi sığlıktan, acımasızlıktan, bencillikten uzak tutar, arındırır.Kâinatı gören ve duyan insandır unutmamalıyız. Kendi derinliğimizde, kuytumuzda kaybolurken bir çift kelam ile bizi ferahlatan, rahatlatan tasdiklediğimiz sohbettir gönül sohbeti.
Mutsuzluğumuza dış âlemde hep bir neden ara dururuz oysaki neden bir durup da içimize eğilmeyiz? İçimize bakmayı denemeyiz. Kalbimizin sesini dinlesek, iletişim haline geçsek en önemlisi kalbimizi hissetsek. Kötülüğü en güzel şekilde mukabele edebilseydik eğer, düşmanın bile dost olduğunu görür, işitirdik.

Hayatın temel açmazlarını gönlümüzle açabiliriz bir durun ve hissedin. Gönül sohbeti hayatın varoluşun özüdür. Duadır, aşktır, şiirdir, ibadettir, bağlılıktır, iyi niyet, iyi davranış, temiz düşüncedir.Bir gönül sohbetinin iki etkileyeni/etkileneni vardır biri dinleyen biri söyleyen
dinleyen gönlüyle dinlemelidir. Kulaklarını açarak içten dinlemelidir. Söyleyense yüreğinden aktarmalıdır tüm sözcüklerini, iyi niyetini dökmelidir diline.