Eft ile Havale Arasındaki Fark Nedir

Eft İle Havale Arasındaki Fark Nedir

 

            Bankacılık çerçevesinde para transferi iki yöntem ile yapılmaktadır. Bunlardan biri EFT diğeri ise havaledir. Bu para transfer yöntemlerinden EFT, Elektronik Fon Transferi adı ile de bilinmektedir.

HAVALE İLE EFT ARASINDAKİ FARK

Bu yöntemlerden EFT ile tercih ettiğiniz bankadan kendi bankanıza ve diğer tüm bankalara ait hesaplara finans transferi yapılabilmektedir. EFT ile havale yönteminin çalışma sistemi aynı olup aralarındaki fark EFT ile kendi bankanız haricindeki banka hesapların da para transferi yapılabilmekteyken havale yöntemi ile yalnızca tercih ettiğiniz bankaya ait hesaplar arasında para transferi yapılabilme imkanı bulunmaktadır.

ELEKTRONİK FON TRANSFERİ(EFT) NASIL YAPILIR?

-IBAN numarası vasıtası ile EFT yapmak.
-Hesap numarası vasıtasıyla EFT yapmak.

Bu iki seçenek arasından en basit, sorunsuz ve hızlı olanı IBAN vasıtası ile EFT yapmaktır. Bu sebepler dolayısıyla  günümüzde IBAN vasıtası ile transfer yapmak daha yaygın olarak tercih edilmektedir.

EFT BEDELİ 

EFT işleminden alınan hizmet ücreti paranın cinsine göre değişmekte olup miktarı ile de doğru orantılı olarak artmaktadır. Bu ücretler genellikle 1TL ile 4,5 TL arasında değişmektedir. EFT işlemleri iş günleri sabah 08.30 ile akşam 17.00 saatleri arasında yapılmaktadır. Bu saatlerden sonra IBAN numarası vasıtasıyla yapılan para transfer işlemleri neticesinde para aktarılan hesaba banka çalışma saatleri içerisinde geçmektedir. Örneğin cuma günü saat 17.00’dan sonra EFT vasıtasıyla yapılan bir para transferi gönderilen hesaba pazartesi günü saat 08.30’da aktarılmış olacaktır.

HAVALE NASIL YAPILIR?

Havale, para transferi yapılacak şahsın adı-soyadı, hesap numarası veya kimlik numarası unsurlarından bir tanesi ile yapılmaktadır. ATM veya banka gişesinden transfer yapma imkanı vardır.

HAVALE BEDELİ

Havale ile finans transferi için alınan hizmet bedeli genellikle 1 ile 4 TL arasında değişmektedir. Havale ile para transferi bankaların çalışma saatleri dışında da yapılabilmektedir.