Dağcılık Tehlikeli Mi?

Dağcılık Tehlikeli Mi?

Çoğu kişiye göre akıldışı bir etkinlik olan dağcılık elbette kendi içinde birçok tehlikeyi barındırmaktadır.

 

Dağda ne tür tehlikeler vardır, tamamıyla kişiden bağımsız ve kişiye bağlı olan tehlikelerdir. kar altındaki kaya yapısı, hava şartları, rotanın zorluğu, kar yapısı, çığ riski, sis, taş düşmesi, yıldırım düşmesi, yabani hayvan tehlikesi, oksijen gibi genelde doğa şartları ve afetlerin getirdiği riskler olarak bilinir.

 

Aslında günlük hayatta yaptığımız etkinliklerin, aktivitelerin hepsi kendi içinde tehlike barındırmakta. Yalnızca bazı etkinliklerin ve aktivitelerin sonuçları istatistiklere göre daha ağır olmaktadır. Örneğin motosiklet kazalarında ölüm ve sakatlanma, otomobil kazalarına göre daha çok olmaktadır. Bu istatistiklerin söylediği bir şeydir ve kamuda bunu bilmektedir. Ancak, bu demek değildir ki; Motosiklet ile kaza yapan herkes ölecek veya sakatlanacaktır. Ya da otomobiller çok güvenlidir kullanıcılarına kolay kolay bir şey olmaz. Tehlikelerin ve sonuçların ne olduğunu bilip kabullenip ona göre önlem almak gerekir. Dağcılıktan yola çıktığımızda: İyi bir dağcı olmak isteyen bu sporda doğabilecek riskleri öğrenmeli, yolculuğu sırasında bunları güncelleyip nasıl hareket edeceğini belirlemeli, gerekiyorsa da varacağı zirveden vazgeçip geri dönmelidir. İyi dağcılar bu tutumu benimseyip böyle davrandıkları için dağcılık doğa sporları arasında tehlikeli bir spor olarak görülmemektedir. Bu spor bilinçli, doğru ve kontrollü bir şekilde yapıldığında risk minimuma indirilebildiği için bu yönde düşünülmektedir.

Dağdaki tehlikeler nelerdir?

Dağda iki tür tehlike olmaktadır. Kişiye bağlı ve kişiden bağımsız tehlikeler. Kişiye bağlı tehlikeler;

Bilgi, deneyim, antreman, ekipman, dikkat eksikliği ve fiziksel durum yetersizlikleri şeklinde sıralanır. Ayrıca kişinin yaşadığı özgüven patlaması anları da kişiye bağlı tehlikelerden sayılmaktadır.

Kişiden bağımsız tehlikeler ise genelde doğa şartlarının getirdiği tehlikelerdir örnek verecek olursak;

Oksijen eksikliği, yabani hayvan tehlikesi, yıldırım düşmesi, sis, kaya yapısı, rotanın zorluğu, hava şartlarının durumu, taş düşmesi gibi.

Artık usta diyebileceğimiz tecrübeli dağcılar tüm bunlara çözüm bulmuş, uygulamış ve eğitimlerini almış durumdadırlar. Dağcılık hakkında her şeyi öğrenip ona göre hareket edildiğinde, tehlike anında doğru karar verilebildiğinde dağcılığa tehlikeli bir spor diyemeyiz.