Çocuklarda Problem Davranışlarla Baş Etmek

Çocuklarda Problem Davranışlarla Baş Etmek

Küçük yaşlardaki çocuklar da dahil ana okulu ya da ilkokul çağındaki çocukların istemediğimiz davranışlarını törpülemek ya da ortadan kaldırmak için ilk yapılması gereken gözlemdir. Etkili bir gözlemle çocuğu hırpalamadan sorunun kaynağına inerek ona hissettirmeden problemi ortadan kaldırabilirsiniz. Aileler evlerinde çocuklarına bazı kurallar koyar. Farklı yerlerde veya farklı kişilerle birlikteyken bu kuralları bir anda değiştirdiklerinde çocuk bir bocalama içerisine girer ve ebeveyne karşı güvensizlik hisseder. Sorunun kaynağı evinde özgür bırakılmış çocuğun başka bir ortamda da doğal olarak evindeki davranışlarına benzer davranışlar göstermesidir. Burada hatalı olan çocuk gibi görünse de hatalı olan ebeveyndir. Tavrını net olarak ortaya koymamıştır. Çocuğun o an anlam veremediği bir karmaşa yaratmıştır.

Empati, genel kültür kelimesi değildir. Ona hayatınızda yer verin.Çocukların davranışlarını incelerken büyüklerden çok daha fazla empati yapın. Şahane bir yöntem olduğunu göreceksiniz. Karmaşık gibi görünen sorunların rahatlıkla ortadan kalktığını fark edeceksiniz. Tepkilerinde tutarlı olmayan ebeveynler, farkında olmadan çocuğunu davranış bozukluğuna itiyor. Empati tam olarak bu noktada devreye girip, iletişimdeki kopukluk tamir edecektir. Çocuklar büyüdükçe kendilerine gösterilen ilginin azaldığını fark ederek daha hırçın bir mizaca bürünebiliyorlar. Birlikte kaliteli geçirilen bir dakika bile çocuğunuzun gelişimde büyük pay sahibidir.  Çocuklar sizin davranışlarınızı taklit ederek büyür. Kişilerle olan konuşmalarınıza, sorunlara yaklaşım tarzınıza göre kendilerine çıkarım yaparlar. Bu tür davranışlarından şikayet edilen çocukların anne baba ya da model aldıkları, sempati duydukları kişilerin davranışlarında sorun olup olmadığı gözlenerek sorunun kaynağı tespit edilir.

Problem Olarak Adlandırılan Davranış Gerçekten Problem Mi?

Bazı anne babalar aşırı kuralcı davranarak çocuğunun, çocuk olma hakkını elinden almak istiyor. Çocuklar enerjilerini farklı şekillerde atarlar. Siz gün içinde iş yerinizde evinizde koşturup yorulurken onların da bu enerjilerini harcamaya bilimsel anlamda ihtiyaçları vardır. Çocuğunun saatlerce kıpırdamadan oturmasını isteyen, koşturup, zıplamasına tahammül edemeyen aileler çok küçük mekanlara sığdırılmak zorunda bırakılmış çocuklara daha anlayışlı davranmalı ve onlarla ilgilenmeli daha sağlıklı oyun oynayabilecekleri mekanlar ya da ortamlar hazırlayarak problemli davranışlarını törpüleyebilirler.

Problem Davranışlar Nelerdir?

Kendisine ya da başkasına fiziksel anlamda zarar verecek davranışlara itme, vurma, kırma gibi örnekler verebiliriz. Daha büyük çocuklar için yalan söyleme gibi örneklendireceğimiz davranışların nedenlerine inmeli ve o nedene yönelik adımlar atmalısınız. Yerine göre fiziksel olmayan cezalar verebilir, sakinliğinizi koruyarak bu davranışınızın meyvelerini de çok geç olmadan toplayabilirsiniz.

Problem Olarak Tespit Ettiğimiz Davranışları Düzeltmek İçin Ne Yapmalı?

Sebebi ne olursa olsun fiziksel anlamda bir ceza uygulanmamalıdır. Yaşına uygun şekilde davranmak burada yapılabilecek en doğru işlemdir. Birine vurduğunda gidip çocuğunuzla konuşuyor sebebini soruyor, ona ilgi gösteriyorsanız çocuk her ilgiye ihtiyaç duyduğunda bu tepkiyi tekrarlayacaktır. O bu davranışını tekrarlamadan ilgi gösterdiğinizde problemin ortadan kalktığına şahit olacaksınız. Unutmayın hiçbir davranış nedensiz değildir.