Astroloji Tarihi

Astroloji’de İlk Dönemler

Astrolojinin doğru olduğu gerçeğine inanç Babil dönemine dayanır. Bu dönemde, halkın başına gelen her şeyin neredeyse tamamı göklerden kaynaklandığı düşünülürdü. Yunan felsefesinde her olgu için bir Tanrı mevcutsa aynı şekilde Babil döneminde de her olgunun gerçekleşme durumu için bir gezegen ve gezegenlerle ilişkilendirilmiş Tanrılar mevcuttu.

Babil Astrolojisi ve Astroloji Çeşitleri

Babil astrolojisinde 12 burcun temelini oluşturan 12 ev vardı. Hayat, fakirlik zenginlik, ölüm, din gibi isimleri bulunan evler günümüzde de benzer anlamlar taşımaktadır. Astrolojinin; Babil astrolojisi, Helenistik astroloji, Batı astrolojisi, Çin astrolojisi gibi birçok çeşitleri mevcuttur. Her astrolojide semboller ve isimler değişse de aynı kadere hizmet etmektedirler.

Gezegenlerin Etkisi

Astrologlar, gezegenlerin insan kişiliği ve geleceği konusunda etkili olduğunu savunurlar. Halbuki gezegenlerin Dünya’ya ve içindekilere uyguladığı ele avuca gelen bir kuvvet yoktur. Böyle olmasına rağmen neden günümüzde astroloji astronomiden daha çok rağbet görmektedir. Çünkü insanlara kesin bildiği bir şeyi örneğin astronomiyi anlatmanız, kesin olarak bilemeyeceği bir şeyi yani astrolojiyi anlatmanızdan daha az istek uyandırır.

Barnum Etkisi

Yüzyıllar boyu falcılar, kahinler o dönemin hoca, hacı ve papazlarından daha çok halktan para koparmıştır. 21. yüzyılda olmamız ne astrologların sayısını azaltmış ne de geleceği bilme isteği refleksini değiştirmiştir. İnsanların bu astroloji inancı barnum etkisi ile açıklanabilir. Yani bir diğer adı da forer olan bu etkide kişiliğinizi hedef almış gibi görünen sizin hakkınızdaki bilgiler aslında genel bir toplum için söylenmiştir. Dünya yüzeyinde yaşayan yedi milyar insanın sadece on iki burçla sınırlandırılması oldukça yanlış bir kanıdır. İnsanların parmak izleri bile birbirinden farklıyken aynı kişilikte olmalarını beklemek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir.

Astroloji ile İlgili Sorulabilecek Sorular

Bir astroloğa sorulabilecek çok soru vardır. Birincisi neden sadece Güneş sistemindeki gezegenleri, Ay ve Güneş’i ele alıyoruz? Güneş sisteminde tek yıldız Güneş midir? Bir gün Dünya dışındaki gezegenlerden herhangi biri yok olursa o gezegenin temsil ettiği burç da yok olacak mı demektir? Her gezegen Dünya’ya eşit mesafede olmamasına rağmen sanki aynı mesafedeymiş gibi yorumlar yapmak ne kadar doğrudur?