90’lı Yılların Popüler Oyunları Nelerdi?

90’lı Yılların Popüler Oyunları Nelerdi?

 

            90’lı yıllarda birbirinden farklı birçok eğlenceli oyun oynamaktadır. Özellikle son sokak çocukları olarak bilinen 90’lı yılların çocukları bu oyunların tadını fazlasıyla çıkartmıştır. Hem tek başlarına oynayabilecekleri hem de grup halinde oynanabilecek birçok oyun bulunmaktaydı. Çocuklara bu oyunları öğretmek genel kültür gelişimlerine katkı sağlayacaktır.

Tek Başına Oynanan Çocuk Oyunları

90’lı yıllarda Ateri her ailenin evinde bulunmayan lüks bir oyun aracıydı. Bu nedenle oldukça kıymetliydi. Ördek vurma, Mario gibi oyunlar en popüler oyunlardandı. Tetris, yine o dönemin oldukça ünlü oyunlarındandı.

Grup Oyunları

Saklambaç en sevilen oyunların başında gelmektedir. En az 3 kişi ile oynanan oyunda 1 ebe vardır. Ebe olan kişi saklananları bulmaya çalışır. Yerden yüksek oldukça yorucu ve eğlenceli bir oyundur. Oyuncular ebeden kaçmak için yüksek bir yere çıkması gerekir. Aşağıda olduğu sürece ebenin kişiyi yakalama şansı bulunmaktadır. Yakan top, 2 grup halinde oynanır. Bir grup ortaya geçer ve diğer grup tarafından top ile vurulmamaya çalışır. Ortadaki grup topu havada tutarsa ekstra can kazanır. Evcilik özellikle kız çocukları tarafından tercih edilmekte ve en sevilen oyunlarından biriydi. Taso oyunları ile erkekler tarafından tercih edilmekteydi. Tasolar ciplerin içinden çıkmakta ve birbiriyle çarpıştırılmaktaydı. Futbolcu kartları da aynı şekilde tercih edilen oyunlar arasındaydı. Oyuncuların özellikleri karşılaştırılır ve yüksek puana sahip olan kart karşı taraftaki kartın sahibi olur. Son olarak 90’lı yıllarda en sevilen oyunlardan biri de istoptur. Ebe olan kişi bir isim söyleyerek topu havaya atar İsmi söylenen kişi topu tutamazsa yeni ebe olur ve bir renk söyler. Söylenen rengi diğer kişiler bulana kadar toptan kaçarlar.