WhatsApp Güvenli Mi?

Mektuplaşmanın Modern Şekli 

Normal şartlar altında Whatsapp üzerinden yazılan bir mesaj akıllı telefon aracılığıyla 0 ve 1’lerden oluşma rakamlara çevrilir ve Whatsapp’ın sunucusuna gönderilir. Burada sunucu tarafından mesajın gönderileceği adres okunur ve mesaj yazılı adrese gönderilir. Mesajın içeriği sunucu tarafından okunmaz ve kaydedilmez. Bu noktada Whatsapp sunucusunu postaneye benzetmek çok da yanlış olmaz. Sonrasında karşı tarafın akıllı telefonu 0 ve 1’lerden oluşma bu sayıları alıp okunabilir dile dönüştürür ve mesaj alıcı tarafından okunur. Akabinde karşı taraf bir mesaj yazar. Mesaj aynı işlemlerden geçer ve bu böyle devam eder.

Mesajın Gasp Edilmesi

Fakat şöyle de bir durum vardır ki: Yazılan bir mesaja, mesaj daha Whatsapp’ın sunucusuna gitmeden önce servis sağlayıcısı veya operatör tarafından el konulabilir. Bu durumda mesaj karşı tarafa iletilemez. Bu şöyle düşünülebilir: Bir arkadaşa yazılan bir mektup postaneye verilip, postane görevlisi tarafından muhatabına gönderilmek üzere yola çıkarıldığında, yolda polis tarafından mektuba el konulabilir.

Uç Uca Şifreleme

Telegram adlı mesajlaşma uygulaması ilk çıktığında güvenlik yönünden Whatsapp’ı tercih etmekte tereddüt eden  kullanıcıları pek bir cezbetmişti. Milyonlarca kişi bu uygulamanın güvenilirliğini şu sebepten ötürü sağlam buldu: Uç uca şifreleme. Uç uca şifreleme, mesajın yazıldığı akıllı telefon tarafından sunucuya gönderilmek üzere yola çıkmadan önce sadece alıcı tarafından bilinen bir kodla şifrelenmesi olayıdır. Bu yöntem sayesinde mesaj sunucuya gitmek üzere yola çıkmışken servis sağlayıcısı veya operatör tarafından gasp edilse dahi şifreli olduğu için okunması mümkün değildir. Şifrenin kırılabilmesi ise günümüz teknolojisi göz önüne alındığında mümkün değildir. Fakat bu sadece günümüz teknolojisi için geçerlidir. Yarın bir gün teknoloji o noktaya da gelebilir. Şimdilik sadece günümüz teknolojisi ile Whatsapp’ın güvenli bir haberleşme platformu olduğu söylenilebilir.