Kan Guruplarına Göre Nasıl Beslenmeliyiz

Kan Guruplarına Göre Beslenme Şekilleri

Beslenme ile ilgili pek çok araştırma yapılmıştır ve yapılmaya da devam edilmektedir. Bu araştırmalardan bir tanesi de kişilerin kan gruplarına göre beslenmeleri gerektiğini söylemektedir. 0 ve B kan grupları et ağırlıklı beslenen kan grupları olarak tanımlanırken, A kan grubunun vejetaryen olduğu, AB’nin ise hem A hem de B kan grubunun özelliklerini taşıdığı için, et ve sebzeyi dengeli olarak tüketebildiği bilinmektedir. Beslenme alışkanlıklarını yalnızca kan gruplarına göre sınırlandırmak tek başına yeterli olmayabilir ancak genel kültür açısından bilmenizde fayda var.

0 Kan Grubunun Dikkat Etmesi Gerekenler

0 kan grubuna sahip kişilerin mide asidinin fazla olduğu bilinmektedir. Bu nedenle et ağırlıklı beslenmeleri, sebzeyi ise daha az tüketmeleri önerilmektedir. Süt ve süt ürünlerini tüketmeleri gerekirken, buğday ağırlıklı beslenmeden uzak durmaları faydalı olacaktır. Bunun yanı sıra, 0 kan grubuna sahip olup, soğuk bölgelerde yaşayan kişilere ise lahanadan uzak durmaları gerektiği tavsiye edilmektedir. Bunun sebebi, troide karşı hassas olarak bilinen 0 kan grubuna sahip kişilerde, lahananın troid bezlerine zarar vermesi ve sindirim sistemlerini kötü yönde etkilemesidir.

A Kan Grubunun Dikkat Etmesi Gerekenler

Kan grubu A olan kişilerin hareketsiz bir yapıya sahip olmalarının yanı sıra, 0 kan grubunun aksine, mide asidi az olan kan grubu olarak bilinmektedir. Bu nedenle, vejetaryen beslenme şekline ağırlık vermeleri önerilmektedir. Bu kişilerin vücutlarının kırmızı ete karşı antikor üretme kabiliyetlerinin olduğu bilinir. Dolayısıyla kırmızı eti az tüketmeleri onlar için faydalı olacaktır. Eğer menülerinde kırmızı et var ise, etin yanında bol yeşil yapraklı gıda almaları faydalı olacaktır. Yalnızca et yenilen bir öğünde, 0 kan grubuna sahip kişilerin vücutlarında etin, asit ya da yağ olarak depolandığı bilinmektedir. Bunun yerine, haftada iki kez somon ya da lüfer balığının tüketilmesi önerilmektedir. Domates ve patates ise, A kan grubunda olan kişilerin uzak durması gereken yiyecekler arasındadır.

B Kan Grubunun Dikkat Etmesi Gerekenler

Kan grubu B olan kişilerin metabolizmalarının hızlı olduğu bilinmektedir. Sebze ve eti dengeli bir şekilde tüketmeleri faydalı olacaktır. Özellikle yeşil yapraklı sebzelerin yanı sıra süt, yumurta, peynir ve yoğurt tüketmeleri gerekmektedir. Mısır ve buğdaydan ise uzak durmaları gerektiği bilinmektedir. Haftada 7-8 kez dana eti tüketmelerinin metabolizmalarını hızlandırdığı düşünülmektedir. Tavuk ve kuzu eti ise tüketmemeleri gereken besinler listesinde yer almaktadır. Bunun yerine hindi eti almaları onlar için faydalı olacaktır.

AB Kan Grubunun Dikkat Etmesi Gerekenler

AB kan karma olarak adlandırılmaktadır. Kan grubu AB olan kişilerin bağışıklık sistemlerinin güçlü, sindirim sistemlerinin ise hassas olduğu bilinmektedir. Bu nedenle süt ürünlerini sıklıkla tüketmeleri gerektiği düşünülmektedir. Ayrıca hindi ve koyun etini tüketmeleri gerektiği bilinen AB kan grubuna sahip kişilerin dana ve tavuk etinden uzak durmaları gerektiği tavsiye edilmektedir.