Kadınların Güzellik Sırları

Kadın ve Güzellik 

Kadınlar var oluşlarından bu yana güzelliklerine her zaman büyük önem vermişlerdir. Çünkü güzellik kavramı kadınlarla özleşmiştir. Ruhlarında var olan beğenilme isteği de düşünüldüğünde neden güzelliklerine bu kadar düşkün oldukları anlaşılacaktır. Tarihin her döneminde güzel olmak isteyen kadın bu uğurda her türlü fedakarlığı yapmaktan da çekinmemiştir. Toplumların güzellik anlayışına göre, boyunlarına halka geçiren kadınlar, burunlarına kalın demirler takanlar ve hatta sıcak demirle dövme yaptıran kadınlar mevcuttur.

 En Bilinen Güzellik Sırları

Kadınlar için öncelikli güzellik anlayışı parlak ve sağlıklı bir cilttir. Parlak bir cilde ulaşmak isteyen kadınlar çeşitli yağlar sürerek bu mükemmel görünümü yakalamaktadırlar. Örneğin kakao yağı cilde parlaklık ve hafif bir bronzluk vererek görünümünü güzelleştirir. Yine yüz güzelliği ve gençliği için çoğu kadın maskelerden yararlanmaktadır. Bu maskeler hazır satın alınabileceği gibi evde de hazırlanabilir. Evde hazırlanan maskeler genellikle süt, bal, yumurta akı gibi besinlerden oluşmaktadır. Özellikle yumurta akı cilde parlaklık verirken cildin elastikiyetini de korumasına yardımcı olur. Yine maskelerde sıklıkla kullanılan salatalık cildin nem dengesini korumaya yardımcı olmakla birlikte cilde hoş bir görünüm kazandırır. Yüz güzelliği kadar saç güzelliği de kadınlar için vazgeçilmezdir. Kadınlar saçlarının sağlıklı ve parlak olması için Hindistan cevizi yağından faydalanmaktadırlar. Yıkamadan yarım saat önce bu yağ saça sürülüp bekletilirse harika sonuçlar almak mümkündür. Yine saçlar için son günlerde argan yağı kullanımı son derece yaygındır. Argan yağı saçı beslerken parlak bir görünüm kazandırır.
Özellikle Türk kadınlarının güzellik için çok eski tarihlerden itibaren uyguladıkları bir yöntem vardır. Hemen hemen her ilde bulabileceğimiz hamamlar vazgeçilmez güzellik yöntemidir. Buralarda cilt buharla ölü derilerinden ayrılarak sağlıklı bir görünüm kazanır. Ayrıca bu sayede cilt kendini yenileme fırsatı da bulmuş olur.