İlaç Yerini Tutan Şifalı Bitkiler

İlaç Yerini Tutan Şifalı Bitkiler

Doğanın mucizesi şifalı bitkiler mutfaklarımıza renk katmanın yanında vücudumuzu güçlendirme gücüne sahiptirler. Doğanın gücüyle kişilerin kendi kendini  tedavi edebilmesine de yardımcı olur. Herkesin aşina olduğu bu bitkiler hastalıklara doğal çözümler sunmaktadır.

Karabiber

Türk mutfağında hemen hemen herkesin evinde olan bu mucizevi bitkinin sayamayacağımız kadar faydasının içinde öncelikli olan hazmı kolaylaştırıcılığıdır. Mide ve bağırsak rahatsızlığı yaşayan kişilerin yemeklerinde kullanması gereken baharattır. Özellikle ishal ve kabızlığa iyi geldiği bilinen bu baharatın idrar söktürücü özelliği de vardır.
Sonbahar aylarının gelmesiyle birlikte gelen nezle, grip gibi hastalıklara iyi geldiği de bilinmektedir.

Kolesterol problemi olan kişiler içinse kan yağları seviyesini düşürdüğü kanıtlanmıştır. Ayrıca özellikle cilt kanserine karşı koruma sağlamaktadır.

Karanfil

Genellikle halk arasında ağız kokusunu gidermek için kullanılan karanfilin vücut için birçok yararı vardır. Öncelikle karabiber gibi hazmı kolaylaştırdığı ve iştahsızlığı giderdiği bilinmektedir. Bunun yanında stresli bir günün arkasından gelen baş ağrısı ve baş dönmesinin de çaresidir.
Vücutta ödem rahatsızlığı yaşayan kişiler için idrar söktürücü etkisi de vardır ve enfeksiyonlara karşı da koruyucu bir bitkidir. Ayrıca cinsel isteği de arttırdığı bilinmektedir.

Isırgan Otu

Yıllardır birçok hastalığın tedavisi olarak kullanılan ısırgan otunun en önemli faydası egzama problemi yaşayan kişiler için büyük bir kurtarıcı görevi üstlenir.

-Böbrek ve mesane taşı oluşumunu da engeller.
-Kanın temizlenmesi ve kan seviyesinin artmasına yardımcı olur. Kansızlık için iyi bir alternatiftir.
-Kan şekeri seviyesini dengeler bu sayede şeker hastalarının beslenme programında bulunması gereken bir besindir.
-İdrar yollarında sorun yaşayan kişiler için ise özellikle kabızlığa en iyi tedavi yöntemi denebilir.

Ayrıca yoğun ve yorucu geçen günün ardında kendinizi halsiz hissediyorsanız ısırgan otu tüketmek sıkıntılarınızı hafifletmenize yardımcı olacaktır.

Bal kabağı Çekirdeği

İçinde K vitamini barındıran bu besin protein ve çinko açısından da çok zengin bir besindir. Kemik erimesi veya kan pıhtılaşması problemi yaşayan kişilere de K vitamini takviyesi önerilmektedir.

Bir su bardağının üçte biri kadar bal kabağı çekirdeği tüketmek günlük çinko ihtiyacınızın yüzde otuzunu karşılamanıza yardımcı olacaktır. Saç dökülmesi probleminin başlıca sorunu ise büyük oranda çinko eksikliği olarak bilinmektedir. Ancak gereğinden fazla bal kabağı tüketimi aşırı kilo almaya sebep olabilmektedir.

Mısır Püskülü

Çoğunlukla bilinen en önemli etkisi ödem söktürücü bir bitki olmasıdır.Vücutta oluşan ödemi atmaya yarayan en ideal besindir. Ancak fazla tüketilmesi sonucu vücuttaki su miktarının azalmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple vücutta ödem hissedilmedikçe kullanılması tavsiye edilmemektedir. Ayrıca fazla tüketimi alerjik rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. İçerisinde kalsiyum bulunduran bu bitki kemik ve diş sağlığı için de olumlu etkileri vardır.