Film Türleri Ve Özellikleri

Film Türleri Ve Özellikleri

Aksiyon

Aksiyon filmleri genellikle kurtarış, savaşlar, kavga, kaçışlar, yıkıcı krizler (sel, patlama, doğal afetler, yangınlar vb.), Kesintisiz hareket, gösterişli ritim ve ilerleme ile yüksek enerjili, büyük bütçeli fiziksel filmlerdir. Ve kovalama sahneleri içerir, ayrıca macera doludur. Çoğunlukla iki boyutlu, ‘iyi adam’ kahramanlarının (veya son zamanlarda kötü adam kahramanların) bize sunduğu görsel şölendir. Bu tür hatrı sayılır bir kitleye ulaşmak için tasarlanmıştır. James Bond ‘fantezi’ casus / casusluk dizisi, dövüş sanatları filmleri, ve bazı süper kahraman filmleri içerir. (Bkz. Süper Kahramanlar Film: Tarih.)

Macera

Macera filmleri, genellikle aksiyon filmi türüne çok benzer veya çoğu zaman eşleştirilen yeni deneyimler veya egzotik yerlerle heyecan verici hikayeler ortaya koyar. seri filmlerdir ve tarihsel yönleride dikkat çeker. (destansı film türüne benzer şekilde), kayıp kıtalar için aramalar veya seferler, “orman” ve “çöl” destanlar, hazine avıları, felaket filmleri tam bu türün konu alacağı eserlerdir.

Komedi

Komediler, durumu, dili, eylemi, ilişkileri ve karakterleri abartarak kahkahaları yükseltmek için sürekli bir çaba ve gayret içinde bulunan film türünün ta kendisidir. Bahsi geçen film türü, parodi ve taklitçileri, romantik komedileri, kara komedi (karanlık hiciv komedisi) ve daha fazlasını içeren sinema tarihi boyunca çeşitli komedi türlerini anlatıyor.

Drama

Dramalar, gerçekçi karakterleri, ayarları, yaşam durumlarını ve yoğun karakter gelişimi ve etkileşimini içeren hikayeleri canlandıran ciddi, film türleridir. Genellikle, özel efektler komedi ya da eylem üzerine odaklanmazlar. Dramatik filmler muhtemelen birçok alt kümeyle birlikte en büyük film türüdür. Ayrıca bkz. Melodramlar, destanlar (tarihi dramalar) veya romantik türler. Dramatik biyografik filmler (veya “biyopik”) , “yetişkinlere uygun” filmlerin (olgun konu içeriği olan) olduğu gibi önemli bir alt türüdür.

Korku

Korku filmleri izleyiciyi, şok edici sahnelerle ve ürkünç gösterimlerle büyülemeyi kendine konu edinmiş film türüdür. En ürkünç halimizi yakalamayı görev bilmiş korku filmleri, en eski sessiz Nosferatu klasiklerinden günümüzün CGI canavarlarına ve dengesiz insanlara kadar çok çeşitli stilleri içeriyor. Tehlike ya da canavar bir teknoloji yozlaşması ya da yeryüzünün uzaylılar tarafından tehdit edilmesi genellikle bilimkurgu ile birleştirilir. Fantezi ve doğaüstü film türleri genellikle dehşet türü ile eş anlamlı değildir.

Western

Bu batılı film türü, geniş Amerikan sınırının ilk günlerine ait bir söylenti olan Amerikan film endüstrisinin belirleyici en büyük türüdür. Bu tür, çok tanınabilir öğeler ve karakterlerle (silah, at, tozlu kasaba ve patikalar, kovboylar, kızılderililer, vb.) bağdaşmıştır. Bilinen en eski, en kalıcı türlerden biridir.