En Eski Sohbet Odaları Hangileridir?

En Eski Chat Odaları Hangileridir?

Günümüzde iletişim kurmak ve en eski sohbet odaları etmek için ilk olarak akla Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya siteleri geliyor. Hatta bunların dışında, artık neredeyse herkesin kullandığı bir telefon aplikasyonu mobil sohbet mevcut, Whatsapp. Maalesef bu internet siteleri ya da uygulamaları kullanılmadan çok çok önce bu sitelerin alt yapısı sayılabilecek kadar güçlü siteler ve sohbet odaları vardı. Peki en eski sohbet odaları hangileridir? 

mIRC ve ICQ milenyum başlarında çok sıklıkla kullanılan iki sosyal medya aracıydı. Hatta mIRC; gerek popülerlik, gerek kullanışlılığı açısından sohbet odalarının başını çekiyordu. Neredeyse evde bulunan her bilgisayarda yer etmiş ve sıklıkla tercih edilen bir programdı. ICQ ise, yine 2000’lerde kullanım kolaylığı ve getirdiği yeni ve faydalı özellikler açısından farkını kanıtlamış bir medya aracı idi. Buna ek olarak ICQ’nun medya dünyasına getirdiği yenilikler şöyle sıralanabilir; sohbetlerin kamera kullanılarak karşılıklı olarak yapılabilmesi, toplu konuşmalar, kişiselleştirilebilen mesaj sesleri… Buna bağlı olarak ICQ, mIRC’den daha fazla tercih edilmeye başlandı.

Bu iki program devrinden sonra piyasaya sürülen birkaç medya aracı daha ortaya çıktı. Yonja, hi5, mySpace sadece bunlardan birkaçı idi. Yonja ve hi5 sitelerinin en büyük ortak özelliği günümüzde kullanılan Facebook’un veritabanına benzemeleri sayılabilir. Bu siteler, kişisel özellikleri ve profil sayfasını kişiselleştirmeye olanak sağlıyor ve arkadaş listelerinin düzenlenmesine imkan tanıyordu. MySpace ise diğer sitelerden biraz daha farklı olarak; blog tarzında kullanılabilen, kişinin kendisi ile ilgili alanları paylaşabileceği yazıları ekleyip düzenleyebildiği bir siteydi; genel olarak diğer sitelere göre daha fazla kişiselleştirilebilinirdi. Fakat zamanla bu siteler de önemini kaybetmeye başladı.

Sonuç olarak, eski sohbet odaları günümüzde kullanılan sitelerin ve sohbet odalarının diğerlerinden farkının ne olduğu sorulduğunda, ulaşılacak tek bir cevap var; çağın yeniliklerine ayak uydurup, güncel kalmak…