Beyaz Eşyalardaki Gelişim

Bilenler bilir. Bir zamanlar ev hanımları, merdaneli çamaşır makineleri kullanmak zorundaydı. Bunlar hem uzun hem maliyetli araçlardı. Ev hanımları riskli ve tehlikeli olarak çamaşırların sıkmasını bile kendi elleriyle yapmak zorundaydılar. Bununla birlikte makinedeki suyun boşaltılması da başlı başına zahmetli bir işti. Ama artık teknoloji hız kesmiyor.

Eskiden neredeyse tüm günlerini bir parça çamaşırı yıkamaya ayıran kadınlar için beyaz eşyalar gelişti. Zaman geçti ve teknoloji ev hanımlarına hem zaman hem kolaylık getirdi. Şimdi sırasıyla beyaz eşyalardaki gelişimi mercek altına alacağız.

Beyaz eşyalardaki gelişim:

1- Daha fazla hazne: Bundan 10 – 15 sene önceki çamaşır makineleri maksimum 5 kilo kadar çamaşırı bir arada yıkayabiliyordu. Ancak şimdi 10 kiloya kadar çamaşırlar yıkanabiliyor. Bu da hem zaman hem ekonomi açısından ev hanımlarına büyük kolaylık sağlıyor. Daha fazla hazneye sahip makineler, çok kısa bir sürede bir yığın çamaşırı apak haline getiriyor.

Aynı şey buz dolapları için de geçerli. Buz dolapları eskiden çok büyük paralara çok küçüktü. Şimdi çok az paralara çok fazla mutfak ürününü bünyesinde barındırıyor. Bu da mutfakta yer açılmasına ve yiyeceklerin uzun ömürlü olmasına yarıyor.

2- Derin dondurucu: 90’larda buzdolabı ayrı derin dondurucu ayrı satılırdı. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte derin dondurucular buz dolaplarının ayrı bir kısımlarına monte ediliyor. Yazlık sebzeleri yazdan koyup kışın derin dondurucudan alarak uzun ömürlü meyve – sebzelerin tadını çıkarabiliriz.

3- Daha az enerji: Bir mühendislik harikası olan günümüzdeki beyaz eşyalar, artık çok daha az enerji ile çok daha büyük işlerin altından kalkıyor. Bu da hem su hem de elektrik olarak tasarrufa yol açıyor. Faturalar gelince de suratlar asılmıyor ve gelen rakamlara şaşırılmıyor.

4- Renkli ve farklı modellerin olması: Beyaz eşyalardaki gelişim sadece kullanım alanında kendini göstermedi. Hatta diyebiliriz ki bu eşyaların genel adı sadece beyaz. Rengarenk çamaşır makineler, banyomuzda estetik bir değer artık. Yine aynı şekilde her rengi bulunan buz dolapları, mutfaklarımızda sevimli bir ayrıntı olarak yerlerini alıyor.

5- Kurutma özelliği: Herhalde bir ayrım yapacak olsak en büyük değişim ve gelişim çamaşır makinelerinde oldu diyebiliriz. Son 10 yıl içerisinde çamaşır makinelerine getirilen kurutma özelliği bunun en büyük özelliği. Bu özelliğe sahip makineleri kullanan ev hanımları, çamaşırlık ve asma derdinden bir anda kurtuldu. Çamaşır makinesinden konulduğu gibi kupkuru çıkan çamaşırlar, direkt çekmecelerde yerini alıyor. Bu da hem emek hem zaman olarak kadınlara geri dönüyor.

6- Ütülü çamaşır makinesi dönemi: 2014 yılında Amerika’da yeni bir icada imza atıldı. Artık çamaşır makineleri ve ütü bir arada. Ev hanımlarını, en büyük kabusları olan ütü derdinden kurtaracak olan bu yeni tasarım giysileri, çamaşır makinesinden hem kuru hem de hazır olarak ütülenmiş bir biçimde çıkarıyor.

Bu yeni icadın 10 yıl içerisinde tüm dünyada yaygınlık kazanması bekleniyor.

7- Tek sepet yıkama özelliği: Bulaşık makinelerindeki bu yeni özellik, ev hanımlarını büyük bir dertten kurtardı. Önceden bulaşık yıkamak için tüm makinenin dolmasını beklemek zorunda kalan hanımlar, artık tek sepet yıkama özelliği sayesinde daha az su ile tek sepetteki bulaşıkları pırıl pırıl yıkayabiliyorlar.