Ağız İçi Yaraları Nasıl Tedavi Edilir

Ağız içindeki beyaz yaralar aft olarak adlandırılır. Dilde, damakta, yanakta ve diş etlerinde oluşabilir. Ağız içinde yara oluşmasının birden fazla nedeni vardır. Travma, stres, B12 ve C vitamini eksikliği, sigara tüketimi gibi nedenler ağız içi yaraları oluşmasına neden olur. Yaralar kendi kendine 1 hafta içinde geçebilir. Ağız içinde yara oluşmasının en temel nedeni bağışıklık sisteminin zayıf olmasıdır.

Ağız içi yaraları tedavi yöntemleri;

Ağız içinde oluşan yaralar 1 hafta içinde kendiliğinden geçebilir. Fakat ağrıya sebep olduğu için tedavi yöntemleri uygulanır. Doktorlar ağız yaralarına antibiyotik ve ağız gargarası verir. Bu yollarla ağız içindeki yaralar yok olabilir.

Ağız içi yaralardan evde uygulanabilen çözümler sayesinde de kurtulmak mümkün olur. Ağız içindeki yaralara direkt olarak tuz basılabilir. Diğer bir yöntem olarak tuzlu su ile gargara yapılabilir. Böylece ağız içi yaraları yok olacaktır. Bu uygulamalar günde 3 defa uygulanmalıdır.
Ağız içindeki yaralardan kurtulmanın diğer yolu da, su ile karbonat karıştırılarak ağız içine uygulanır. Sıcak ve tahriş edici gıdalar tüketilmemelidir.  SLS içermeyen diş macunları da ağız içi yaraları yok etmeye yarar. Bu diş macunlarının ağız içi jelleri de bulunmaktadır.

Çilek yaprağı da ağız içi yaraları geçirmek için kullanılır. 1 lt suda bir miktar çilek yaprağı kaynatılarak, çay şeklinde demlenir. Elde edilen bu çay ile gargara yapmak ağız içi yaralar daha kolay geçer. Ağız içi yaralardan kurtulmak için kullanılabilen diğer bitki keten tohumudur.

Tıbbi ilaç kullanarak da ağız yaralarından kurtulmak mümkündür. 2% Hydrogen Peroxide solüsyonu pamuk yardımı ile yaraların üzerine uygulanarak, yaranın temizlenmesi sağlanabilir. Ağız içi kremlerden uygulanabilir. Bu kremler orabase, gly-oxide, cankaid, ambesol’dür. Sucralfate tableti suda eritilip gargara yapıldığı zaman ağız içi yaralarına iyi gelir. Başlangıç aşamasında olan ağız içi yaralarına ise tetrasiklin tableti eritilip, solüsyon olarak gargara yapılırsa ağız içi yaralarının büyümesini engelleyerek, ağrıyı azaltır.

Ağız sağlık açısından önemli bir organdır. Ağızda oluşan bir hastalık vücudu da olumsuz etkiler. Ağrıya sebep olan ağız içi yaraları ile yukarıdaki yolları kullanarak kurtulmak mümkündür.