Ağırlık Çalışmanın Önemi Nedir?

Ağırlık Çalışmanın Önemi Nedir?

Güzel veya yapılı bir vücuda sahip olmak hemen her insanın hayalidir. Kimisi diyet yaparak kimileri ise spor vasıtasıyla hedefindeki vücut tipine ulaşmaya çalışır. İşin temelinde yağ yakmak yani fazla kilolardan kurtulmak yatar. Ağırlık çalışmak bir diğer ismiyle fitness en hızlı yoldan ve en sağlıklı şekilde yağ yakma yöntemidir.

Ağırlık Çalışmak Neden Önemlidir?

İnsanlar diyet yaparak yahut günlük yediklerine dikkat elbette kilo verebilir. Ancak bu kilo verme esnasında vücuttaki yağ oranı azaldığı gibi kas oranı da kayba uğrar. İki ayda yapılan bir diyet vasıtasıyla söz gelimi 5 kilo verildiyse bunun 3 kilosu yağ, 2 kilosu ise kas olabilir. Vücut geliştirme yahut ağırlık çalışmasıyla desteklenen bir diyette ise yağ yakımı maksimum düzeyde olurken kas kaybı daha az olacaktır. Sadece diyet yaparak ulaşılan zayıflamanın ardından sarkmalar hatta deri çatlakları da meydana gelebilir. Ağırlık çalışmak doğrudan kas geliştirmeyle alakalı olduğundan dolayı hem zayıf hem de sıkı bir fiziğe ulaşılır. Örneğin oldukça büyük bir kas grubu olan bacak kasları çalıştırıldığı takdirde açığa çıkan enerji ihtiyacıyla bünye yağ yakımını hızlandırır.

Hastalıklardan Korunun

Ağırlık çalışmasıyla uğraşanlar spor esnasında kaslarına kan pompalar. Kalp tarafından damarlar vasıtasıyla pompalanan kan vücuttaki dolaşımını hızlı gerçekleştirerek kalp ve damar sağlığına fayda sunar. Yine profesyonel bir program dahilinde yapılan vücut geliştirme hareketleri sayesinde sırt ve bel ağrıları azalır. Kemik yoğunluğu artar. Omurlara ve bele binen yük gelişen kaslara dağılır ve postür bozukluklarında düzelme meydana gelir.

Uyku Düzeniniz mi Bozuk?

Ağırlık çalışmasının destekleyici unsurlarından biri de uykudur. İdeal saatte uyku ile harmanlanan spor uyku düzensizliği gibi sorunları ortadan kaldırarak uyku kalitesini artırır. Yoğun spor yapılan bir günün bitiminde kişi daha kolay bir şekilde uyku durumuna geçebilir.